Jeżeli chodzi o dokładną historię Stasikówki to tak naprawdę nie do końca wiadomo kiedy i na jakich prawach powstała. Bo wiem nie ma zbyt wielu historycznych źródeł, które dość szeroko omawiałyby to zagadnienie.
Najwięcej o dawnych dziejach miejscowości dowiedzieć się tak naprawdę można nieco zagłębiając się w historię zarówno gminy jak i całego regionu. Pierwsze wzmianki o gminie Poronin, gdzie zlokalizowana jest Stasikówka pochodzą z drugiej połowy XVII wieku.
Tak naprawdę historia miejscowości jest ściśle powiązana z tym co się działo w Poroninie od samego początku jego powstania. Co ciekawe mimo że nie mieszkali tu poganie do XIX wieku w okolicy nie było kościołów ani inny ważniejszych obiektów sakralnych. Dopiero w 1806 roku wybudowano tu małą kapliczkę a parafia z przylegającej do niej kościołem powstała niespełna 30 lat później. Nieopodal Stasikówki w tamtym czasie powstał zakład produkujący surówki i dający prace niejednemu mieszkańcowi. Szczególnie tym którym nie wiodło się ani w handlu ani w rolnictwie. Co było głównymi i praktycznie jedynymi źródłami dochodów dla okolicznych mieszkańców.
Były lata gdzie okolice Poronina były popularniejsze niż jakiekolwiek inne górskie części kraju. Wyjątkowość tego miejsca docenili między innymi Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Matejko, Leon Wyczółkowski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan czy też Leopold Staff. Na krótko przed wybuchem I wojny światowej podobno dość często w tych okolicach bywał Włodzimierz Lenin. Podobno on sam po zakończeniu II wojny światowej doprowadził to otwarcia tu Muzeum Lenina.